Sőt, talán páron már túl is vagy. Emlékezz vissza, csak egy pillanatra: milyen volt? Mélyen megviselt? Sokat szenvedtél? És mennyi idő alatt tudtál újra talpraállni? Hetekbe telt, netán hónapokba, vagy évekbe???
Van, akinek egy egész élet sem elegendő.
S van, akinek élete ugyan visszatér a normális kerékvágásba, de soha többé nem lesz boldog önmaga – hanem egy csalódott, kiégett, megfáradt emberré válik.
Szerencsére ennek nem kell így lennie. Hiszen ha meg tudjuk jósolni a személyes S.H.T.F. eseményeket, akkor fel is lehet készülni rájuk. És létezik az a tudomány, mely e felkészülés lelki oldalával foglalkozik: ez pedig a
Reziliencia tudománya.
A fizikában a reziliencia egyfajta rugalmasságot jelöl, hogy az egyes anyagok milyen mértékben képesek visszanyerni eredeti állapotukat és alakjukat egy fizikai behatás után – természetesen törés nélkül! A pszichológia a „lelki ellenállóképesség” fordítást használja, mely azt a készséget, ill. hozzáállást jelöli, mely segítségével egy súlyos krízis után hamar vissza lehet nyerni az optimális jól-lét-állapotot – akár a boldogságot is.
Az emberek kb. 1/3-a alapvetően jó rezilienciás készségekkel rendelkezik. Ők azok, akik egy válság alatt nem borulnak ki, hanem cselekvőképesek maradnak, sőt, a helyzet új energiákat szabadít fel bennük; meg tudnak birkózni az érzelmeikkel, legyenek azok bármilyen hevesek is és relatíve hamar megtalálják új lelki békéjüket, egyensúlyukat.
A maradék 2/3-nak ez jóval nehezebben megy. De szerencsére van egy jó hírünk:
e készség fejleszthető!
Emlékszel a S.H.T.F. hívőkre? Érdekes, hogy nem csak mi, de ők is erősen bíznak abban, hogy a világvége elmarad és speciális tudásukra nem lesz szükségük – ám mégis beszerzik azt.
Nem lenne logikus – mi több, szükségszerű – annak a tudásnak az elsajátítása, ami lehetővé teszi a testi-lelki túlélést, a gyors helyreállást az életedben 100% valószínűséggel megjelenő kríziseknél?
Ha lenne egyfajta magabiztosság már a válság első jeleinek az észlelésénél, hogy „semmi gond, tudom, mi ez az egész, fel vagyok rá készülve!”?
Ha tudnád, hogy milyen módszerekkel érheted el, hogy
- meglásd a rossz történésekben, folyamatokban is a jót, és az új lehetőségeket?
- legyen elég önbizalmad?
- felismerd szükséges erőforrásaidat, kompetenciáidat?
- hogy tovább tudj lépni a múlt árnyékából?
Ezt a tudást adja neked a Reziliencia Programunk.